Întru mulți ani fericiți, sănătoși și binecuvântați, Înalt Prea Sfinte Părinte Mitropolit Iosif!

Cu ocazia sărbătoririi zilei de naștere, credincioșii Parohiei „ Sf. Vasile cel Mare şi Sf . Ludger ” Megen Arnhem și ai Parohiei "Sf. Apostol și Evanghelist Ioan" Groningen, împreună cu Părintele paroh Călin David Pop, vă transmit cele mai alese doriri de bine, pace, sănătate și bucurii!

Fie că Harul lucrează în Sfinția Voastră, să vă întărească în continuare în lucrarea voii lui Dumnezeu, spre binele Mitropoliei pe care Cel de Sus V-a încredințat să o arhipăstoriți.

Întru mulți și fericiți ani, Înalt Preasfințite Părinte Mitropolit!

Ieri, în Duminica femeii cananeence și chiar în ajunul aniversării Înalt Preasfinției Sale, comunitatea noastră ortodoxă din Groningen s-a bucurat de vizita Înalt Preasfințitului Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, care, împreună cu Parintele paroh Călin David Pop a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească.

Mitropolitul Iosif s-a născut în data de 19 februarie 1966, la Vişeu de Jos), judeţul Maramureş.

A absolvit Liceul „Gheorghe Şincai” din Baia Mare, Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna” din Sibiu (1989-1993, licenţa 1993) şi un program de doctorat la Institutul de Teologie Ortodoxă „Sfântul Serghie” din Paris (1994-1998), cu tema „Taina persoanei umane la Sfântul Simeon Noul Teolog”.

Hirotonit diacon (19 octombrie 1993) şi preot (26 octombrie 1993) celib pe seama capelei Facultăţii de Teologie din Alba, a fost duhovnic şi preparator (catedra de Morală) în cadrul Facultăţii şi profesor (Istoria bisericească şi Patrologie) la Seminarul teologic (1993-1994).

În 17 aprilie 1994 a fost tuns în monahism primind numele de Iosif. A deservit ca preot şi duhovnic Mănăstirea de maici „Acoperământul Maicii Domnului” de la Bussy-en-Othe, Yonne, Franţa (1994-1998).

La 29 noiembrie 1997, Adunarea electorală a Arhiepiscopiei Europei Occidentale şi Meridionale l-a ales Arhiepiscop. A fost hirotonit la 15 martie 1998, în catedrala greacă Sfântul Ştefan din Paris, de un sobor de 12 ierarhi în frunte cu Mitropolitul Serafim al Germaniei şi Europei Centrale şi cu Mitropolitul grec Ieremia al Franţei.

Citește mai multe: https://doxologia.ro/inaltpreasfintitul-iosif-mitropolitul-europei-occidentale-meridionale